• Zarząd Stowarzyszenia

  • Uroczystości Jubileuszowe

  • Sztandar Stowarzyszenia

  • Bal Absolwentów

  • Gdzieś w Polsce...

wala tablica24 Października 1963 r. Technikum Włókienniczemu Nr 1, zasadniczemu trzonowi Zespołu Szkół Zawodowych Nr 3, nadano w 1963 roku imię Walentyny Tierieszkowej — radzieckiej kosmonautki, pierwszej kobiety, która na statku „Wostok — 6" 48 razy okrążyła Ziemię w dniach 16—19 czerwca 1963 r.

W dniu 24 października 1963 r. Szkoła gościła kosmonautkę. Walentyna Tierieszkowa zwiedziła pracownie i laboratoria szkolne, uczestniczyła w spotkaniach z młodzieżą w auli i gronem nauczycielskim na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Pedagogicznej.

Sławnej reprezentantce narodów radzieckich towarzyszyli w czasie Jej pobytu w Szkole: Genadij Aristow - ambasador ZSRR w Polsce i Mikołaj Kamanin — dowódca szkoły kosmonautów, legendarny dowódca wyprawy polarnej dla uratowania rozbitków z „Czeluskina", Ignacy Loga - Sowiński — członek Biura Politycznego KC PZPR; gen. Malko — przedstawiciel Wojska Polskiego, Michalina Tatarkówna - Majkowska — I Sekretarz Komitetu Łódzkiego PZPR; Edward Kaźmierczak — Przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej m. Łodzi.

 

wala2W czasie spotkania z gronem nauczycielskim nadano kosmonautce tytuł honorowego członka Rady Pedagogicznej Technikum. Przemówienie powitalne wygłosił dyrektor Szkoły — inż. Kazimierz Mamełka. W imieniu młodzieży witała Walentynę Tierieszkową uczennica Teresa Szafnerówna. Wmurowano tablicę pamiątkową, której odsłonięcia w chwili wkroczenia kosmonautki na teren budynku szkolnego dokonał Przewodniczący 

Prezydium Miejskiej Rady Narodowej Edward Kaźmierczak. Przed budynkiem szkolnym i na trasie przejazdu gości zgromadziły się ogromne tłumy młodzieży i mieszkańców Łodzi.

wala1

Po upadku komunizmu i zmianie ustroju w Polsce podjęto decyzję o rezygnacji z Imienia Walentyny Tiereszkowej, Wmurowaną w 1963 roku tablicą przeniesiono do Gabinetu Historii Szkoły. Do dziś mimo upływu kilkunastu lat sprawa ta pozostaje tematem wielu dyskusji i kontrowersji. Jednak historii nie da się zmienić, ani wymazać... Pozostanie w naszej pamięci, i ta dobra i ta zła. Do której kategorii zostanie zaliczony Patronat Pierwszej Kosmonautki Świata, to już każdy z nas musi ocenić sam.

Logowanie

Kalendarz

July 2024
S M T W T F S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31